Globalna struktura podróży służbowych

Przewiduje się, że światowe wydatki na podróże wzrosną w 2015 roku o 6,9 proc. Opiewać będą one na sumę 1,18 mld dolarów. Aktualne dane odnośnie sektora podróży służbowych opublikowało właśnie stowarzyszenie Global Business Travel Association w raporcie Annual Global Report & Forecast. Raport ten dokładnie pokazuje, w jaki sposób przedstawia się sektor podróży służbowej na całym świecie, ukazując jego bieżące potrzeby. Dlatego też dobrze jest się z nim zaznajomić.

Podstawowe informacje wynikające z raportu

Z raportu wynika przede wszystkim, że najwięcej podróży służbowych wykonywanych jest w rejonie Azji i Pacyfiku, następnie w Europie Zachodniej oraz w Ameryce Północnej. Jeśli chodzi o państwa, to liderem pozostają Stany Zjednoczone, jednak w raporcie GBTA podkreśla się, że tendencje te mogą do 2018 roku ulec zmianie, ponieważ wydatki na podróże służbowe w USA stopniowo maleją, z kolei konsekwentnie rosną te, które dotyczą Chin. Dzieje się tak dlatego, że sporo inwestuje się tam w gospodarkę oraz w rozbudowę infrastruktury służącej obsłudze szeroko pojętego biznesu.

Wystarczy nadmienić, że o ile w 2000 roku wartość rynku podróży służbowych wynosiła w Chinach 32 mld dolarów, tak w 2013 roku było to już 225 mld dolarów. Zasadne jest więc oczekiwanie, że w przyszłości Chiny okażą się liderem na rynku podróży biznesowych. Raport wskazał, że poza Chinami również Brazylia oraz Indie bardzo się rozwijają w sektorze podróży służbowych.

Raport o sytuacji Europy

GBTA zaznacza, że również Europa wpisuje się w światowe trendy, ponieważ na tym kontynencie coraz więcej funduszy przeznacza się właśnie na podróże służbowe. Wskazuje się jednak cały czas na niestabilną sytuację Ukrainy, z uwagi na zagrożenie wojną oraz na sankcje związane z recesją gospodarki rosyjskiej. Powoduje to bowiem spowolnienie w obszarze handlu na terenie Unii Europejskiej z Rosją. Dlatego szacuje się, że wydatki na podróże służbowe mogą spaść o około 5 proc., między innymi ze względu na ograniczenia odnośnie wyjazdów europejskich biznesmenów do Rosji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *